NLIC Member Directory

IC Committee Members 2020-21

Name
Title
Agency
Aaron Fischer Superintendent Esko Schools
Alexa Byrnes Parent  
Alicia Gagne Social Worker St. Louis County
Allison Dillon Special Education Coordinator Northern Lights Special Ed. Coop.
Ann Dahl Director UDAC
Balinda Bailey Recruiter Parent Aware
Barb Mackey Assistant Special Education Director Northern Lights Academy Cooperative
Bill Crandall Superintendent Lake Superior Schools
Bob Indihar Superintendent Moose Lake Schools
Brad Johnson Superintendent McGregor Schools
Bruce Bok Placement Coordinator Vocational Rehabilitation Services
Cassie Erickson Counselor Vocational Rehabilitation Service
Clare Barlow Career Counselor NE Minnesota
Cindy Matheson Vocational Rehab Counselor VRS
David Aschbach Community Support Specialist Choice Unlimited
Dee LeBlanc Work Based Learning Coordinator Northern Lights Special Ed. Coop.
Dena Hagen Special Education Director Northern Lights Special Ed. Coop.
Emily Norenberg Disability Coordinator University of MN-Duluth
Eric Larson Supervisor Courage Kenny Rehab Institute
Georgette Wondolkowski Supported Employment Coordinator Choice Unlimited
Georgia Robillard Disability Coordinator Lake Superior College
Hannah Richards Disability Coordinator St. Scholastica College
Harmoni Price Parent & ESCE Teacher Cloquet Schools
Heather Opsahl Director of Bus Services UDAC
Heidi Halker Special Education Coordinator Northern Lights Special Ed. Coop.
Heidi Zeegan Parent Cloquet
Jackie Sengthao Public Health Nurse St. Louis County
Jessica Brown Early Childhood SpEd Coordinator &
Help Me Grow Coordinator
Northern Lights Special Ed. Coop.
Jessica Knutsen Secondary Transition Coordinator Northern Lights Special Ed. Coop.
Jill Morberg Financial Secretary Northern Lights Special Ed. Coop.
Jill Pring ASD Consultant Northern Lights Special Ed. Coop.
Jodie Anderson Social Worker Carlton County Human Services
John Engelking Superintendent Proctor Schools
John Engstrom Superintendent Carlton Schools
Josh Howie Program Director Trillium Services
Kari Siltanen NICU Care Coordinator Essentia
Kim Belcastro Superintendent Wrenshall Schools
Kim Priem Parent  
Kristie Buchman Director Choice Unlimited
Laurie Berner Executive Director ARC Northland
Lindsey Jo Horowitz Secondary Transition MDE
Lisa Bremer Head Start Coordinator Lakes and Pines
Lori Thrun Family Resource Center Program Manager Essentia - Amberwing
Mark Carlson Supervisor Moose Tracks
Mark Hanna Director Courage Kenny Rehab Institute
Mary Borden Administrative Assistant Northern Lights Special Ed. Coop.
Mary Jo Hill Public Health Registered Nurse Carlton County
Michael Carey Superintendent Cloquet Schools
Michael McNulty Superintendent Barnum Schools
Michelle Foshay Special Education Coodinator Northern Lights Special Ed. Coop.
Michelle McDonald Executive Director Lake County Developmental Achievement Center
Megan Terella Program Director Pinewood - Cloquet
Meridith Kujala Advocate ARC Northland
Nancy Johnston Speech Language Pathogist Scottish Rite Clinic
Nathan Libbon Superintendent Cromwell-Wright Schools
Nic Hanson Work Based Learning Coordinator Northern Lights Special Ed. Coop.
Nicole Lampi Clinic Director Masonic Children's Clinic
Sandi Vogel Family/School Support Worker Clouqet/Esko Schools
Shannon Proulx Technology Coordinator Northern Lights Special Ed. Coop.
Sheri Cook Technology and Me Program Manager Lighthouse Center for Vital Living
Sherie Lillie Parent
Steve Benson Senior Rehabilitation Counselor DEED: State Services for the Blind
Sue Benolken Interagency Coordinator MDE
Susan VanNorman Public Health Nurse St. Louis County
Susan Cebelinski Supervisor Aitkin County Human Services
Tammy Jo Johnson
Executive Director, DAC of Aitkin County
Aitkin County
Tracy Tonner Disability Services Case Manager Carlton County
Tiffany Pearson Social Worker Lake County
Toni Rothermeier Director Pinewood - Cloquet
Vicki Oberstar Counselor Fond du Lac
Walt Whitmam Superintendent Hermantown Schools
William Peel Superintendent Willow River